Tudj meg többet a méhekről
A méhekről
A méh, mint élő természeti kincs |
A méhek és a méz fontossága, az ember és állat szerepe a természetben napjainkban egyre jobban felértékelődik. Sokak számára furcsának tűnik, hogy a méheket is lehet szeretni és tisztelni. A méh természetesen nem hasonlítható a háziállatokhoz, teljesen más fenntartást igényelnek. A méhféléknek csaknem kétezer faja ismert. Napjainkig hozzávetőleg 25000 méh-alfajt határoztak meg, de ezek közül csak tízet sorolnak a mézelő méhek közé. Valójában a mézelő méh az egyetlen rovar a világon, ami ételt szolgáltat az embernek. Hasznosságuk nem csak a méztermelés miatt felbecsülhetetlen. Az európai mezőgazdaság számára rendkívül fontos a méhtartás, a méhek beporzó tevékenysége, valamint azon európai méhészek számára is, akik megélhetését jelenti a méhészeti tevékenységből származó bevétel. A Föld élelemkészletének egyharmada közvetlenül vagy közvetve függ a rovarok megporzó képességétől. Egyre fontosabbá vált a megporzó rovarok védelme és a méhészeti ágazat fenntartása. A megporzó vad rovarok száma évről évre jelentősen csökken, ennek következtében fokozódik a méhek szerepe a gyümölcsfák megporzásában. Tavasszal napos időben, mikor virágoznak a gyümölcsfák és egyéb növények, felpezsdül rajtuk az élet és rovarok tömegesen lepik el a virágokat. A méhek egyik fáról a másikra repkedve a lábukra és potrohuk szőreire tapadt virágport a bibékre juttatják, megporozzák a virágokat. Legfőbb szerepük a természetben tehát a hasznos beporzás, ami által jelentős szerepet tölt be a bioszférában. Ökológiai szerepe is lényeges, mert segít a vadon élő növényfajok diverzitásának fenntartásában. Emellett az általa termelt méz, viasz, propolisz, méhpempő és méhméreg fontos szerepet tölt be több iparágban.
Kis méhtörténelem |
![]() Mézszerzés az őskorban ![]() Méhészethez kapcsolódó törvényeket tartalmazó Hettita sztélé |
![]() Méhészek 1568 |
![]() Méhészeti kézikönyv illusztráció Stuttgart 1889 |
![]() Méhész konténer szekér vándorláshoz |
![]() Méh anatómia |
Ősidők óta köztünk élnek, mégsem ismerjük eléggé a méheket, holott évek óta folynak kutatások velük kapcsolatban. Feltételezések szerint a háziméh eredetileg Indiából származik. Mezopotámiában i.e. VI. évezredből a régészek olyan kaptárokat találtak, amelyeket emberek készítettek, utalva arra, hogy már ebben az időben is méhészkedtek. Háromezer éves méhészet nyomaira bukkantak a régészek Izraelben Rehovot ókori romjai között. A kutatók szerint i.e. 900 körül használták az épen megmaradt kaptárakat. A leletek azt bizonyítják, hogy már ebben az időben igen fejlett méhészet volt a térségben. Arra is következtettek kutatók, hogy a finnugorokhoz tartozó magyarság Ural menti őshazájában szintén ismerte a méheket és fogyasztotta a mézet. Megerősíti ezt a feltevést, hogy a magyar nyelvben a méh és a méz szavak finnugor eredetűek. A 11. századtól a középkoron át számtalan okleveles adat, történeti feljegyzés tanúskodik arról, hogy a Kárpátok medencéjében letelepült magyarság már foglalkozott méhészettel. A méhészkedés ismert szakma volt az ókori Görögországban és az ókori Rómában is. Az agyaggal borított, vesszőből készült méhkas kosarak már az egyiptomi óbirodalomból származó domborműveken is felbukkannak. Európában a méhészet a középkorban nem nagyon fejlődött, a méheket elhanyagolták, ház körül nem is tartották őket, inkább az erdőkben, fák odvaiban élő vadméheket fosztogatták. A kereszténység elterjedésével azonban egyre inkább növekedett a méhviasz iránti kereslet, mert az egyházi szertartásokhoz igen sok gyertyára volt szükség. Ez ösztönzőleg hatott a méhészkedés fejlődésére, mivel az egyház és a földesurak által kirótt viaszmennyiséget a jobbágynak kellett előteremtenie. A viaszgyertyákon kívül a különböző hivatalos levelek lezárására való pecsét elkészítéséhez is szükséges volt a viaszra. Az idők során folyamatosan fejlődő méhtartást bizonyítják azon adatok is, amelyek szerint középkori magyarságunk sok mézet, illetve lépesmézet használt fel kedvelt italuk, a mézsör elkészítéséhez. A mézsör gyakorta szerepelt jobbágyi szolgáltatásként is. A méheket használták a 14–17. századi haditechnikában is. Meg kell említeni I . Rákóczi Györgyöt, aki a méhészeti kereskedelmet monopolizálta. Ugyancsak neki köszönhető az első méhészeti szakkönyv megjelenése is. Mária Terézia is gondolt a méhészkedésre, amiket támogatni és fejleszteni kívánt. Ebből a célból 1770-ben Bécsben megalapította az első méhészeti iskolát. Később eltörölte a méhtized fizetésének kötelességét, mindez nagyban előrelendítette a méhészkedést. Tessedik Sámuel nevéhez fűződik az első méhcsaládok leölése nélkül méhészkedés, amivel 1794-ben megalapozta az új méznyerési eljárást.
Van jövője a méheknek? |
A méhek, akár csak sok más állat is a veszélyeztetett fajok listáján szerepelnek. A méhcsaládok életét és termelését számos környezeti tényező befolyásolja. A méhállomány az utóbbi években, világviszonylatban átlagosan 20 százalékkal csökkent. Nagy baj történne, ha eltűnnének. A méhek és az egyéb beporzók pusztulása egyben a desszertek végét is jelentené, nem lennének sütemények, csokoládé, gyümölcsök, zöldségek jó része. Ha nem vennének részt a beporzás folyamatában, élelmiszereink körülbelül egyharmada nem is létezne. Egy közismert mondatot idéznék: Einstein szerint, ha kipusztulnak a méhek a földön, az emberiség csak 4 évvel éli túl. Napjainkban nem csak az embernek, de a méheknek is egyre több veszélyforrással kell számolni. Egyre komolyabb veszélyt jelent a klímaváltozás a méhekre. Emellett számos más, általánosabb tényező játszik szerepet pusztulásukban, a vegyszerek, a méhek ellenálló képességének gyengülése, helytelen technológia, a jól ismert és kevésbé beazonosított paraziták, a vulkáni tevékenység, a legeltetési szokások, a rejtélyes és általános betegségek és az egyre kisebb élőhelyek. A házi méhek hosszú éveken át tartásukkal olyan érzékennyé váltak, hogy az ember nélkül már nem maradnának meg. Hasonlíthatnánk ezt a fogságban született vadállatra, amit, ha szabadon engednek a vadonba, nem biztos, hogy képes életben maradni. A vadon élő poszméhek túlélése is veszélybe került, mert jelentősen csökken a rovarok természetes élőhelyeinek kiterjedése. Folyamatosan csökkenek a természetes legelők és erdők, ahogy növekszik a népesség. Sajnos, így sincs elég élelem mindenki számára. Az állatok egy része, köztük a lepkék, a sarkvidékek felé vagy magasabban fekvő területekre húzódnak a felmelegedés hatásai elől. A kutatási eredmények szerint a poszméhek nagy számban kezdtek eltűnni a délen fekvő élőhelyeikről, és a jelek szerint valamiért nem sikerül északabbra vonulniuk. A valódi ok több tényező is lehet, de a szakemberek szerint a méhek azért nem tudnak északabbra vonulni, mert mozgás közben nem képesek új populációt létrehozni.
A méhek társadalma |
Egy méhcsaládban minden méhnek megvan a maga feladata, amiket szabályszerűen követnek. Egy jó méhcsalád egy anyából, körülbelül 24 ezer heréből, és 50-60 ezer dolgozó méhből áll. A méh állam élén a királynő, vagyis az anya áll. Az anya akár 5 évig is élhet és naponta akár 2-3000 petét képes lerakni. Ezekből 21 nap múlva kelnek ki a dolgozó utódok, 24-dik napra a herék. A heréknek mindössze az a feladatuk, hogy megtermékenyítsék a kikelt új anyát. Anyát bármelyik petéből tudnak nevelni, amit másként etetnek, mint a többit. A munkások teendője generációként oszlik meg. A dolgozók, vagyis a méhlányok által a kaptárokba hordott nektárt a fiatal méhek besűrítik. A méhek tájékozódását pont-és összetett szemük is segíti. Ez utóbbi szervük hétezer apró szemecskéből, ún. facellából áll. Látásuk azonban nem éles, sötétben akár el is tévedhetnek. S ha mindez nem lenne elég, még színtévesztők is. Az, hogy viszonylag gyenge látásuk ellenére mégis mindig ugyanabba kaptárba térnek vissza, egy speciális illatanyagnak köszönhető. Az Anya feladata a peterakáson kívül, hogy olyan illatanyagot bocsájtson ki magából, amitől a kaptár minden tagja ilyen illatú, sőt maga a kaptár ilyen illatú belülről. A tárgyak alakját érzékelik, nem látnak élesen, színtévesztés mellett megkülönböztetik a fehér, fekete, sárga, kék, zöld színeket, Sárgával tévesztik össze a narancsot és a zöldet, kékkel a bíbort és az ibolyát és a vöröset feketének látják.
A méhek nektár mellett virágport is raktároznak, amit a lábukon egy kitinszőrökből álló kosárkába gyűjtenek, ebben szállítják haza és a fölösleget szintén a sejtekbe gyűjtik. Miközben az ennivalójukat gyűjtik, nem is tudnak róla, hogy milyen fontos munkát is végeznek a virágok megporzásával. Nekik köszönhetjük, hogy sok növény virágából termés lesz. Az ő szorgos munkájuknak is köszönhetjük az almát, cseresznyét, barackot, epret, uborkát, paradicsomot és hosszasan sorolhatnánk még, mennyi mindent. Magyarországon 1994 óta ünnepeljük a méhek napját április 30-án, május 20-át pedig a méhek világnapjának nyilvánították. Óvjuk a méheket!
A végére pedig néhány fontos jellemző a méhekről |
A méhek képesek felismerni az emberi arcokat.
Egyetlen méhcsaládnak lehet akár 60-70 ezer tagja is.
A nekünk láthatatlan ibolyán túli sugárzást (UV) is látják, így tudnak tájékozódni felhős időben is.
A méhek csak védekezésből szúrnak, a fullánk kiszakadásakor pedig a rovar elpusztul.
A méhek legföljebb 5 km távolságba repülnek el a kaptártól.
Született matematikusok, kizárólag azonos méretű sejteket építenek.
A hangyához hasonlóan, a méhek testük tömegének többszörösét is elbírják.
Egy kilogramm méz elkészítéséhez 50-60 ezerszer repülnek ki a kaptárjaikból.
2 000 virágot látogatnak naponta.
1 kg mézhez több mint 2 millió jól mézelő virágot kell meglátogatniuk, kevésbé mézelőből akár 5 milliót is.
A kaptárba jóval kevesebb nektárt visznek, mint amennyit valójában összegyűjtenek, mivel nagy részét útközben elfogyasztják.
Jól kifejlett szaglással rendelkeznek, a virágok illatát több kilométerről is megérzik.
Megkülönböztetik az édest, a savanyút, a sóst és a keserűt.
Repülési sebességük 25-40 km/h, attól függően, mennyire leterheltek az összegyűjtött nektárral.
Egy méhcsalád évi mézfogyasztása 60-70 kg.